Зерно – це живий організм, у якому відбувається безперервний обмін речовин. Якщо вологість зерна перевищує 15%, воно починає інтенсивно дихати і виділяти багато тепла, виникають процеси самозігрівання. Створюються умови, що сприяють розвитку та розмноженню різних мікроорганізмів, і зерно може зіпсуватися за дуже короткий термін.
Сушіння не тільки запобігає псуванню зерна, але й полегшує легке виділення домішок при очищенні, вирівнює та покращує механічні властивості зернової маси.
Для сушіння зерна застосовують різні стаціонарні та пересувні зерносушарки відкритого та закритого (з встановленням у будівлі) виконання.
За конструкцією сушильних і охолоджувальних камер їх поділяють на барабанні, шахтні, рециркуляційні, ромбічні, колонкові, бункерні, карусельні, конвеєрні та ін. його з топковими газами).

Як виявити необхідність у сушінні зерна?

  • Якщо зерно далеко від ідеальних кондицій, то насамперед його необхідно очистити. Очищення дуже важливе, тому що вологе зерно може "загорітися" саме по собі, а якщо є домішки з підвищеною вологістю, то вже через добу отримайте вогнище "загоряння".
  • Що стосується сушіння, то звичайне перекидання зерна зернометом на відкритому повітрі дозволяє зняти від 1 до 2% вологості при кожній такій маніпуляції.При цьому необхідно розуміти, що при кожному перекиданні зерно травмується.
  •  Важливе сушіння зерна для тих господарств, які займається вирощуванням пивоварного ячменю - тут сушіння може врятувати від проростання. Якщо зерно перестояло – з'являються ознаки проростання, сушіння може загальмувати цей процес.
  • Сушильні машини можна підключити до системи активного вентилювання, наприклад, якщо у складі в стінах є отвори під труби з перфораціями, то до труб можна приєднувати вентилятори. Таким чином, наприклад, прибираючи горох при вологості в 18%, щоб уникнути травмування, його можна досушувати на трубах без нагріву. Приклад - https://aeratorzerna.com/ventiliatsiini-systemy/
  • Часто фермери купують пересувні сушарки, намагаючись компенсувати ними свої недоробки у захисті від бур'янів та використання збиральної техніки. Найчастіше на виході вони отримують спалене зерно, великі витрати на сушіння та товарне зерно низької якості. Потрібно розуміти, що однією сушаркою не вирішити це питання.
  • Пересувні дизельні сушарки вимагають ще більшої уваги та контролю. Має бути дуже досвідчений оператор сушарки, оскільки зерно можна пересушити миттєво. Витрати суттєві - потрібно формувати партії ретельно, з приблизно рівною вологістю, що за умов невеликих фермерських господарств важко.

Сушіння в залежності від подальшого використання зерна

 

  • Багато залежить від регіону і цілей підробітку. Простіше підробити фуражне зерно. Температуру теплоносія можна зробити без огляду на збереження схожості.
  • Продовольче зерно сортують ретельніше.Існує стандарт, при його порушенні борошномель зерно не приймуть. Схожість продовольчого зерна теж необов'язкова, але нагрівати його вище за температуру згортання білків (+65 градусів) не можна.
  • Найбільш відповідальна підробіток насіннєвого зерна. Чим вологіше купа, тим менше температура теплоносія і довше сушіння. Зерно сортують по ширині (круглі осередки), по товщині (прямокутні осередки), по довжині (трієр), по питомій вазі (повітряний потік).

Сушка в залежності від регіона

Зони з довгим літом, де висока сума активних температур:

  • Для таких регіонів оптимальніше рішення - придбати вологомір зерна та починати збирання вчасно, тобто коли вологість зерна досягне потрібної кондиції згідно з ГОСТом. Це дозволить збирати врожай без додаткових втрат, без поломок техніки та з більшою продуктивністю праці. Відповідно таке зерно і сушити не треба. Навіщо робити зайві витрати, якщо можна просто прибирати вчасно?
  • Але і для таких регіонів є культури, які не встигають повноцінно висохнути - це кукурудза на зерно. Тут треба виходити з певної ситуації, що склалася, тобто якщо зерно весь час не встигає просохнути, то краще зробити одну стаціонарну сушарку і звозити все зерно до неї. Це необхідно зробити, якщо дозволяє віддаленість полів (відстань до 15 км, якщо більше – краще мати мобільну установку сушарки).
  •  У центральних регіонах можна чекати висихання пшениці природним шляхом, ризикуючи піти в довге збирання зі втратою якості товарного або насіннєвих кондицій. Можна починати прибирання раніше і уникати цих ризиків. Є холдинги, які не сушать пшеницю, забирають її до вересня. Якщо метою стоїть якісне зерно, висока врожайність чи насіння, то тут важлива ще й кількість комбайнів, що беруть участь у збиранні, а також інтенсивний захист рослин.
  • Для господарств північних регіонів, якщо майбутній урожай не зможе просохнути за жодних обставин через дуже коротке літо, однозначно потрібно робити зерносушарку. А стаціонарну чи мобільну – залежить від віддаленості полів.На крайній випадок можна провести десикацію, але і тут є свої нюанси, перш за все, що майбутнє насіння не варто обробляти десикантами.

Висновки:

  1. Якщо в полі порядок, підробіток може знадобитися вкрай рідко. Чистота в полі, грамотне налаштування комбайна, постійний моніторинг за бункерною масою - аспекти, що дозволяють уникнути підробітку зерна.
  2. Сучасний рівень хімічних препаратів, техніки та агротехнологій дозволяє при грамотному застосуванні, не використовуючи первинного очищення вороху, зберігати зерно на складі.
  3. Якщо господарство перебуває у центральних чи північних регіонах, і навіть за більших обсягах виробництва - сушарку купувати вигідно.
  4. Обов'язково видаляти бур'яну домішку із зерна. Якщо обсяги невеликі – грамотне застосування гербіцидів та десикантів вирішить цю проблему.
  5. Якщо припалити зародок насіння – втратите схожість!
  6. При сушінні зерна, крім втрат вологості, виходить ще й зменшення маси в результаті сходу з сита, зносу вітром та дихання. Ці втрати треба мати на увазі.
  7. Організація збирання у 2 зміни чи грамотний вибір сортів може допомогти скоротити обсяги вологого зерна. 
  8. Залучення до роботи грамотного агронома вирішить питання із засміченістю в полі та дозволить складати зерно прямо до складу без проведення підробітку

З усіма питаннями щодо організації стаціонарної вентиляції та сушіння зерна в зерносховищах та придбанні мобільних аераторів та зерносушок, звертайтесь до наших фахівців